ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ

У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ

1. Продукти харчування у дошкільний навчальний заклад №5 постачають підприємства, установи і організації згідно з договорами, укладеними з дотриманням вимог  діючого законодавства України транспортом, який відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, має санітарний паспорт і відповідні супровідні документи.

2. У дошкільному закладі встановлено 3-х разове збалансоване харчування дітей, необхідне для їх нормального розвитку і росту із дотриманням натурального набору продуктів. 

3. Контроль   за   організацією   та   якістю   харчування, вітамінізацією страв,  закладкою продуктів харчування,  кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку,    правильністю   зберігання,   дотриманням   термінів реалізації  продуктів  покладається  на  медичну сестру та директора дошкільного закладу. В закладі створена рада з організації безпечного харчування дітей.

4.  Батьки або особи, які їх замінюють , вносять плату за харчування дітей у розмірі, що не перевищує 60% від вартості харчування за день.

 

Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти (постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»)

Нове меню в закладі дошкільної освіти № 5 за рекомендаціями Євгена Клопотенка  впроваджується з  10 січня 2022 року,  Все нове на перший погляд здається незрозумілим, але ми хочемо внести ясність щодо питання харчування дошкільнят. До закладу постачають продукти харчування тільки якісні та сертифіковані. Ми в свою чергу дотримуємось всіх вимог та термінів зберігання продуктів.  Наші кухарі дотримуються технології приготування нових страв максимально докладаючи зусилля, щоб приготувати дітям сніданки, апетитні обіди та корисні вечері, які малята будуть з'їдати із задоволенням. Ми запевняємо, що всі зміни у харчуванні спрямовані на покращення здоров'я дітей, це дуже добре, що ми маємо можливість з малечку привчити дітей харчуватися корисно та збалансовано.

 

Які ж відбулись позитивні зміни у дитячому харчуванні?

🍼 Збільшено кількість споживання: фруктів, овочів, м’яса, риби, молока та кисломолочних продуктів, м’яса риби, круп та бобових;

🥫обмежено кількість споживання: солі та цукру, жирів рослинного та тваринного походження;

🍞 зменшено кількість споживання: хлібобулочних виробів та картоплі;

🌭 виключено: ковбасні вироби,  плодоовочеві консерви, кондитерські вироби.